t

-

Ulusal Kanal TV’ye konuşan Erhan Tuncel, Hrant Dink cinayetiyle ilgili açıklamalarda bulundu. Tuncel kapsamlı bir çalışma yaptıklarını belirterek, “Mahkemenin gerekçeli kararının çıkmasını ve Devlet Denetleme Kurulu’nun raporunu bekliyoruz. O zaman bu ayrıntılı çalışmayı tamamlayacağız. Ancak o güne kadar duyulmasını istemiyoruz” dedi. Tuncel'e göre çalışmalar 20 gün içinde tamamlanacak.

Ergenekon bağlantısını açıklayacağız

Hrant Dink cinayetinin Ergenekon'la bağlantılı olduğunu bir kez daha söyleyen Tuncel, hangi sanıklarla bağlantılı olduğu sorulunca şöyle yanıt verdi: “Siz Ergenekon’u bilmiyorsunuz. Hücre tipi bir yapılanması var. Çoğu birbirini tanımıyor.” “Buna ilişkin bağlantıları açıklayacağız” diyen Tuncel, “somut bir kanıt var mı?” sorusuna “Somut kanıt olsaydı, zaten dosya birleşirdi” yanıtını verdi.

Muhsin Yazıcıoğlu ile fotoğraf

Erhan Tuncel, BBP eski lideri Muhsin Yazıcıoğlu ile fotoğrafını, “Tamamen tesadüf, özellikle çekilmiş bir fotoğraf değil. Yazıcıoğlu Trabzon’a gelmiş, ben de oraya gitmişim. Aynı kareye denk gelmişiz” sözleriyle açıkladı.

Hrant Dink cinayetinin BBP bağlantısı sorulduğunda partinin gençlik örgütü olan Nizam-ı Alem’i kastederek, “1996’dan beri Ocak’tayım. Siz başından beri bu cinayetin arkasında Gülen ve BBP’nin olduğunu söylüyorsunuz. Bunları da ayrıntılı bir şekilde inceleyeceğiz” diye konuştu.

Arslan'ın 'ailesini tanırım'

Erhan Tuncel, Danıştay saldırısı zanlısı Alparslan Arslan’ı tanımadığını ancak ailesini bildiğini, “Alparslan’ı birebir tanımam ama ağabeyim tanır. Ben sadece ailesini tanırım, iyi ahlaklı insanlardır” sözleriyle belirtti.

Akyürek Abi

Hrant Dink'in öldürüleceğine dair defalarca bilgi vermesine rağmen bir şey yapılmamış olması konusunda da “Ramazan Akyürek, Ali Fuat Yılmazer ve Ergenekon ilişkisinin de araştırılmasını isteyeceğiz” şeklinde konuştu.

Tuncel’e, Ramazan Akyürek ile bağlantısı ve Polis memuru Muhittin Zenit ile telefon görüşmesi de soruldu. Görüşme esnasında Muhittin Zenit'e 'Abi' diye hitap etmesiyle ilgili olarak, “Abi dememin ne sakıncası var, normal bir durum” yanıtını veren Erhan Tuncel, görüşmenin içeriğine dair yorum yapmadı.

 

Tuncel – Zenit görüşmesi kamuoyuna şu şekilde yansımıştı:

“Muhittin Zenit: Ne oğlum, direk kafaya sıkmışlar.

Erhan Tuncel: Öldü mü?

Muhittin Zenit: Tabi canım. Tek farklılık, kaçmayacaktı ama bu kaçtı.”

(anf)

Kategoriler

Genel