Fransız Anayasa Konseyi'nden 3 kişi çekildi

Fransa Anayasa Konseyi'inin 3 üyesi komisyon çalışmalarından ayrılacaklarını açıkladılar. Soykırımı inkar yasasıyla ilgili ay sonuna kadar karar vermesi beklenen 11 üyeli komisyonda, karar sürecinde en az 7 kişinin olması gerekiyor. Konsey, 2001 tarihli Ermeni Soykırımı yasasının da Anayasa'ya aykırı olabileceği görüşünde.

Anayasa Konseyi'nin üç üyesi, 23 Ocak'ta Fransız Senatosu'ndan geçip Konsey'in önüne gelen soykırımı inkar yasasıyla ilgili sürece dahil olmaycaklarını açıkladılar.

Ermeni Soykırımı'yla ilgili konusunda yasa çıkarılmasına karşı, geçtiğimiz yıllarda açıkça karşı tavır alan veya eskiden parlamenter olup bu konuda taraf olan Anayasa Konseyi üyeleri soykırımı inkar yasası konusunda karar sürecine katılmayacaklarını açıklamaya başladı.

Resmi tarih yazılmasına karşıyım”

Konsey üyesi Hubert Haenel, Senato üyesiyken 2001 yılındaki yasaya karşı bir değişiklik önergesi sunduğu ve bu nedenle 'tarafsız olamayacağı' gerekçesiyle soykırımı inkar yasasıyla ilgili karar sürecinden çekilmek zorunda kaldığını belirtti. Bir diğer Konsey üyesi Jacqueline de Guillenschmidt ise 'resmi tarih' yazılmasına karşı Fransız tarihçiler tarafından 2008 yılında kaleme alınan bildiriyi imzaladığı için soykırımı inkar yasası sürecinden çekildiğini duyurdu.

Ermeni Soykırımı yasası 'normatif değil'

Fransız Anayasa Konseyi'nin 2001 yılında Fransız Parlamentosu'ndan geçen Ermeni Soykırımı yasasını 2005 yılında aldığı bir kararda 'normatif olmayan' veya 'normatifliği belirsiz yasal düzenleme' olarak tanımladığı ortaya çıktı. Konsey, soykırımı inkarın cezalandırılmasına yönelik mevcut yasanın Fransız Anayasası ile uyumluluğunu gözden geçiriyor. 2005 kararının mevcut değerlendirmede bir örnek teşkil edip etmeyeceği bilinmiyor.

Anayasa Konseyi 21 Nisan 2005 tarihinde açıkladığı bir karara ek olarak yayımladığı bir belgede o tarihe kadar Fransız Parlamentosu tarafından kabul edilmiş fakat 'normatif olmayan' veya 'normatifliği belirsiz' nitelediği bazı yasaları da sıraladı. Bu örnekler arasında 29 Ocak 2011 tarihli Ermeni Soykırımı yasası da yer almış, Konsey, bu örnekler arasında 29 Ocak 2001 tarihli Ermeni Soykırımı yasasını da göstererek, dolaylı olarak bu yasanın Anayasa uyumluluğunu sorgulamış bulundu.

Anayasa Konseyi eski yasayı da iptal edebilir

Anayasa Konseyi eski başkanı Robert Badinter ve Fransız Senatosu Anayasa Komisyonu, geçtiğimiz haftalarda yaptıkları açıklamalarda, soykırımı inkarı cezalandırmayı öngören yasa teklifinin Parlamento'dan geçmesi ve Anayasa Konseyi gündemine taşınması halinde, Konsey'in 2001 yasasını da mercek altına alabileceğini ve iptal edebileceğini dile getirmişlerdi.

Yasanın rolü tarih yazmak değildir”

Anayasa Konseyi'nin şu anki başkanı Jean-Louis Debre de 2006 yılında Millet Meclisi başkanıyken 'yasanın rolü tarih yazmak değildir' açıklamasında bulunmuştu. Kimi çevrelerce, bu ifadesiyle tarafsızlığını yitirdiği düşünülen Debre'nin de dosyadan çekilmesi gerektiği öne sürülüyor.

Şu an toplam 11 üyeden oluşan Anayasa Konseyi, 3 fireyle birlikte soykırımı inkar yasasını, ek bir fire verilmediği takdirde, 8 üyesiyle alacak. Anayasa Konseyi'nin karar vermesi için en az 7 üyenin karar sürecinde yer alması gerekiyor. Ancak Fransız Anayasa hukukçuları, 'mücbir sebepler' halinde Konsey'in 3 kişiyle dahi karar alabileceğini belirtiyorlar.

Chirac da katılmayacak

Konsey'in doğal üyesi eski Cumhurbaşkanı Jacques Chirac'ın da gerek sağlık sorunları gerekse Paris Büyükşehir Belediyesi'yle ilgili mahkumiyet kararı nedeniyle karar sürecinde yer alması beklenmiyor.

(ntvmsnbc)