‘Adalar yazlık değil dört mevsim yaşanacak bir hale gelecek’

31 Mart Yerel Seçimleri için CHP Adalar’da gazeteci Erdem Gül’ü aday gösterdi. Gül, Cumhuriyet Gazetesi Ankara Temsilcisi iken ‘MİT Tırları’ soruşturması kapsamında Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar’la birlikte tutuklanmış 2016’da beraat etmişti. Gül’le projeleri ve Adaların sorunlarıyla ilgili konuştuk.

Geçtiğimiz günlerde Adalar’a  hayali seçmen taşıma iddiaları gündeme geldi. İlk olarak bu konuyla ilgili düşüncelerinizi soralım? 

Adalar’da AKP seçmeni az olduğundan dolayı böyle bir çalışma yaptılar, Adalar’da toplam 12 bin seçmen var. Bu yaptıkları şey seçimi kaybedeceklerinin göstergesidir..‘31 Mart’ta seçimleri biz kaybediyoruz’ tespitinin bilincinde oldukları için hayali seçmen taşıyorlar.

Kazanmanız halinde Adalar’da ne gibi projelere imza atmayı düşünüyorsunuz?

İstanbul’un bu kadar dibinde olmasına rağmen sanki Robinson Crusoe’nun ıssız adası gibi bir hale düşmüş Adalar’ımızı öncelikle bu durumdan kurtarmaya çalışacağız. Hem Türkiye’de hem de bütün dünyada Adalar’ın tanıtımını çok arttırmamız lazım, bunun için çalışacağım. Adalar’ın günübirlikçileri var, buradaki esnaflar geçimlerini onlar üzerinde karşılıyorlar ama daha kaliteli ziyaretçiler çekmemiz gerekiyor, bu gelir ve istihdam sorununa da katkıda bulunacak. Adalar kültür-sanat entelektüel faaliyetler için müstesna bir yer, bunları en üst düzeye çıkarmak için elimizden gelen her şeyi yapacağız. Ben Adalar’da sinemalar, fuarlar, sergiler, tiyatrolar ve başka türlü sanatsal aktivelerin sürekli olması gerektiğini düşünüyorum. Adalar yazlık değil dört mevsim yaşanacak bir hale gelecek.

Ayrıca Adalar’ın ruhuna, tarihi kültürel yapısına uygun olarak butik üniversite bölümü olabilir, bu sanat tarihi, arkeoloji, konservatuar bölümü olabilir. Dünyanın sayılı kitaplarının bulunduğu kitap adası olması için çalışacağız.   

Adaların sorunlarına baktığımız zaman ulaşım problemi her yıl büyük sorun haline dönüşüyor. Ulaşım problemiyle ilgili çözüm öneriniz nedir?

Adalar Belediyesi Başkan Adayı sürecim resmi olarak başladığı günden beri Adalar’dayım ve sürekli ulaşımın problemli olduğunu işitiyorum. Kiminle konuşursanız konuşun ‘biz 25 yıl önce ne haldeydik şimdi ne haldeyiz’ diye başlıyorlar. Ulaşım sorunu için vapur seferleri ve Adalar arası ulaşımın ekstra önlemlere ihtiyaç duyduğunu görüyoruz. Belki okul çağındaki çocuklar ve yaşlıların taşınması konusunda çalışmamız olacak. Ulaşımın günlük hayatı kolaylaştıracak şekilde hızla düzeltilmesi gerektiğini düşünüyoruz. Bu konuda İstanbul Büyükşehir Belediyesi de çok önemli, Büyükşehir Belediyesi’ni kazanmayı umut ediyoruz öncelikle. AKP’li belediyeyle karşılaşırsak da bu konu hakkında onları zorlayacağız.

Adalar’da sağlık problemi her yıl gündeme geliyor. Sadece Büyükada’da tam teşekküllü bir hastane var diğer adalarda ise Acil Sağlık İstasyonları ve Aile Hekimlikleri mevcut. Sağlık sorunuyla ilgili nasıl bir çözümünüz olacak?

Bu sorunun aslında yerel yönetimleri aşan boyutları var. Ama bizim esas olarak doktor sayımızı artırmamız gerek. Adalar yaşlı nüfus bakımından oldukça fazla, o konuda özellikle evde bakım hizmetine dönük bir çalışmamız olabilir. Doktor sayısını mutlaka arttıracağız, Sağlık Bakanlığı’nın Aile Hekimliği uygulaması gibi biz de yerel yönetimimizde böyle bir uygulamaya geçmeyi düşünüyoruz.

Adalar’da kolluk kuvvetlerinin az olduğuna ilişkin iddialar gündeme geliyor bu sorun için herhangi bir çalışmanız olacak mı?

Ben aşırı güvenlikçi bir dünya görüşüne sahip değilim halka böyle bakılmasını doğru bulmuyorum. Ben halkın kendi arasındaki dayanışmayla kendi güvenliğini de sağlayacağını düşünüyorum yani halkı güvenlik sorunu olarak görmüyorum. Yaz aylarında tabii ki denetimin olması lazım bir takım tehlikelere karşı da güvenliğin sağlanması gerekiyor, emniyet güçleriyle birlikte koordineli bir çalışma yapacağız.

Faytonlarla ilgili problemler sık sık gündeme geliyor. Faytonlarla ilgili çözüm önerileriniz nelerdir?

Faytonlar sadece Adalar’a özgü bir güzellik. Bu güzelliği bozmamamız gerek çünkü bizler buranın tarihi ve doğal yapısını sahip çıkıyoruz. Ayrıca faytonlardan geçimini sağlayan vatandaşlarımız da var. O ailelerle, adada yaşayan vatandaşlarımızla oturup konuşup ortak bir çözüme gitmeyi düşünüyoruz. İnsanların işine, emeğine el konulmayacak bir sistemle bu işin çözülmesi gerekir. Aynı zamanda atların koşullarının, günlük hayatlarının ve çalışma koşullarının düzeltilmesi gerekiyor. Günübirlik gelenlere verilen hizmetler ortada, onların da bir düzene kavuşturulması gerekiyor.

Adalar’ın sahil kısımları yerel işletmeler tarafından kiralanmış durumda ve Ada halkı denize girmek için ücret vermek durumunda kalıyor. Buna yönelik bir çözümünüz olacak mı?

Bu kadar İstanbul’a yakın olup İstanbul’da denizden faydalanamamak korkunç geliyor bana. Kıyıların işgal edilmesi, denize girmek için en ufak bir bölme bulunmaması başlı başına sorun.. Adalıların denize mutlaka rahat, geniş bir alanda, huzur içinde girebilmelerini sağlamak bizim birinci görevimiz. Halkımızın yaz sezonunda denize girememesi bizim için son derece felaket. Bunun çözümünü sağlayacağız.

Zaman zaman tehlike yaratan bir hal alan bisikletlerle ilgili bir çalışmanız olacak mı?

Bisiklet kiralayan dükkânlarla görüşmelerimiz olacak ve bisikletlerle ilgili düzenli bir çözümümüz olacak. Bisiklet kazaları kabul edilemez bir durum. Bisikletten yaşamını kazanan bir kesim olduğunu da biliyoruz bunları daha bilinçli bir şekilde, Adalar’da bisikletlerin daha özgür olması için çalışmalarda bulunacağız. Bisiklet parkuru ve bir rota oluşturup bisikletler için özel olanaklar sağlayacağız.

 

 

CHP Adalar yönetimi istifa etti

Adalar İlçe Başkanı Mustafa Kerem Tunç, Adalar Kadın Kolları Başkanı Siber Tunçberk ve Adalar Gençlik Kolları Başkanı Cemil Şekerci görevlerinden istifa etti.

İlçe yönetimi belediye meclis üyelikleri listesine 19 Şubat Salı günü son şeklini vermişti. İstifalar bu gelişmenin ardından yaşandı.  Kulislere yansıyan bilgilere göre ise Adalar yönetiminin listesine Ankara'dan müdahale edilmesi üzerine istifalar yaşandı ancak konuyla ilgili henüz resmi bir açıklama yapılmış değil. 

Agos’un soruların yanıtlayan CHP Adalar Adayı Erdem Gül ise ilçe yönetimi arasında kırgınlıklar olduğunu istifaların bu yüzden yaşanmış olabileceğini söyledi. 


Kategoriler

Genel Güncel TürkiyeYazar Hakkında

1992 İstanbul doğumlu. Agos Gazetesi Toplum Editörü. Ermeni toplumu gündemi, sosyal etkinlikleri ve yaşamı üzerine haberler yapıyor.